Jeśli prowadzisz restaurację szybkiej obsługi, wiesz już, że stworzenie odpowiedniej atmosfery jest kluczowe dla budowania lojalności klientów.

Dzisiejsze restauracje oczekują czegoś więcej niż tylko posiłku - wymagają niezapomnianych wrażeń. Odpowiednia muzyka wzmacnia atmosferę restauracji i według ostatnich badań przeprowadzonych przez HUI Research, udowodniono, że sprzedaż wzrosła nawet o 9%.

Jednym z najczęściej zadawanych pytań zapracowanych operatorów restauracji jest "jak mogę legalnie grać muzykę w mojej restauracji?

Aby pomóc odpowiedzieć na to pytanie, opracowaliśmy praktyczny przewodnik, dzięki któremu odtwarzanie licencjonowanej muzyki dla biznesu będzie proste i bezproblemowe!

Czy przesyłanie muzyki z serwisów Spotify, Pandora lub Apple Music w restauracji jest legalne?

Płacąc za subskrypcję usługi transmisji strumieniowej muzyki, takiej jak Spotify, Pandora lub Apple Music, płacisz w rzeczywistości za licencję, a nie za kopię utworu. Takie licencje obejmują indywidualny lub osobisty użytek muzyczny, a jeśli uważnie przyjrzysz się warunkom korzystania z tych usług transmisji strumieniowej, obejmują one jedynie prawa do niekomercyjnego wykorzystania treści - co oznacza, że możesz swobodnie odtwarzać w domu wszystkie zacięcia z lat 80-tych, ale nie możesz udostępniać w swojej restauracji doskonale przygotowanego miksa Spotify.

Jeśli w Twojej firmie odtwarzasz muzykę cyfrową z utworami dowolnego wykonawcy podpisanego przez wytwórnię płytową, zazwyczaj obowiązują przepisy dotyczące praw autorskich i licencji na muzykę. Amerykańskie prawo autorskie wymaga, aby właściciele restauracji płacili za licencje Public Performance Licenses (PPL) wydane przez Performance Rights Organizations (PRO), które kontrolują prawa do konkretnej piosenki.

Czy operatorzy restauracji mogą odtwarzać muzykę zakupioną za pośrednictwem iTunes, Google Play lub innych źródeł cyfrowych?

Wielu właścicieli restauracji lub barów uważa, że kupno muzyki w formie cyfrowej oznacza, że jesteś właścicielem piosenki. Niestety, to powszechne błędne przekonanie może być kosztowne dla właścicieli firm. Kupując piosenki lub albumy w postaci cyfrowej, nie nabywa się żadnych praw własności do utworu; zasadniczo płaci się tylko za licencję na dostęp do utworu na żądanie za pośrednictwem urządzeń.

Za każdym razem, gdy odtwarzasz muzykę cyfrową w swojej restauracji, zarówno pobraną, jak i przesłaną strumieniowo, obowiązują prawa autorskie i musisz zapłacić za Publiczne Licencje Wykonawcze (PPL) od odpowiednich Organizacji Praw Wykonawczych.

Co to są Organizacje Dobrej Prawy Wydajności?

W branży muzycznej większość autorów piosenek lub wydawców dołącza do organizacji zajmujących się prawami autorskimi do wykonań (PRO), które kontrolują licencje, gdy biura, sklepy, restauracje, bary lub inne firmy grają muzykę dla ogółu społeczeństwa.

Cyfrowa transmisja audio z nagrania muzycznego zazwyczaj wymaga licencji zarówno na nagranie dźwiękowe, jak i na utwór muzyczny. SoundExchange jest jedyną amerykańską organizacją pobierającą opłaty licencyjne za "nieinteraktywne" cyfrowe nagrania dźwiękowe (nie kompozycje). Re:Sound jest kanadyjskim odpowiednikiem. Organizacje te reprezentują artystów i wytwórnie.

Głównymi PRO w Stanach Zjednoczonych są American Society of Composers, Authors and Publishers (ASCAP), Broadcast Music, Inc. (BMI), oraz Global Music Rights (GMR). W Kanadzie głównym PRO jest Society of Composers, Authors and Publishers of Canada (SOCAN).

PRO zbierają zarówno cyfrowe, naziemne (radio AM/FM), jak i żywe tantiemy dla związanych z nimi autorów piosenek i wydawców. Reprezentują oni ogromną liczbę autorów i wydawców piosenek, co umożliwia im ustalenie jednej dużej opłaty obejmującej licencje na wszystkie piosenki w ich katalogu lub bibliotece reprezentowanej muzyki. Performing Rights Associations monitorują również przestrzeganie licencji w przedsiębiorstwach na terenie całych Stanów Zjednoczonych i Kanady, wysyłając specjalnych przedstawicieli do restauracji w celu ustalenia, czy odtwarzane publicznie piosenki zostały objęte licencją.

PRO regularnie kontaktują się z tysiącami restauracji szybkiej obsługi dziennie, aby omówić kwestie związane z licencją, więc jest szansa, że w takim czy innym momencie otrzymasz od nich telefon.

Jak mogę uzyskać licencje muzyczne dla mojej restauracji?

Aby uzyskać licencjonowaną muzykę dla restauracji, właściciele decydują się na współpracę z biznesowymi usługami muzycznymi, takimi jak Cloud Cover Music, które upraszczają proces licencjonowania.

Alternatywnie, niektórzy właściciele firm decydują się na nabycie licencji bezpośrednio od każdego PRO. Opłaty licencyjne za muzykę w restauracjach szybkiej obsługi są zazwyczaj pobierane co roku, a koszty mogą się wahać w zależności od wielkości powierzchni Twojej restauracji, niezależnie od tego, czy oferujesz muzykę na żywo, czy tylko strumieniowe transmisje audio, czy też częstotliwość odtwarzania muzyki.

Jednakże, kiedy otrzymujesz licencję tylko od jednego PRO, mogą być jeszcze dodatkowe licencje potrzebne do legalnego odtwarzania muzyki w Twojej restauracji. Licencja z jednym konkretnym Stowarzyszeniem Praw Wykonawców przyznaje Twojej restauracji tylko licencję na prawa autorskie związane z danym PRO.

Jako przykład - jeśli autor jednego utworu jest związany z BMI, a wydawca z ASCAP, operator restauracji potrzebuje licencji zarówno z BMI jak i ASCAP, aby legalnie odtwarzać muzykę dla biznesu. Co jeszcze trudniejsze, przeszukiwalne bazy danych dostępnej muzyki z PRO nie zawsze są aktualizowane, co może sprawić, że Państwa firma znajdzie się w sytuacji prawnej. Zdecydowanie zalecamy, aby właściciele restauracji płacili opłaty licencyjne za wszystkie PRO, aby odtworzyć je bezpiecznie i zminimalizować ryzyko prawne.

Aby zbadać każdy PRO i określić, dla której organizacji może być potrzebna licencja, można odwiedzić następujące linki do przeszukiwalnych baz danych każdego katalogu PRO:

  • Katalog licencji ASCAP
  • Katalog licencji BMI
  • Katalog licencji GMR
  • Katalog SOCAN

Czy potrzebne są licencje na muzykę odtwarzaną na żywo w mojej restauracji?

Jeśli oferujesz muzykę na żywo, DJ-ów lub karaoke, prawdopodobnie nadal będziesz potrzebował licencji na odtwarzanie muzyki w swojej restauracji szybkiej obsługi.

Wymagane licencje różnią się w zależności od odtwarzanych utworów, ale jeśli Twoje występy na żywo grają utwory inne niż ich własne, powinieneś rozważyć zakup licencji od wszystkich Organizacji Praw Wykonawców. Pamiętaj, że większość muzyków lub DJ-ów gra co najmniej kilka piosenek napisanych przez innych autorów utworów. Liczba noclegów, które oferujesz za muzykę na żywo lub opłaty za okładki, może mieć wpływ na koszty licencji.

W zależności od tego, gdzie znajduje się Twoja restauracja, potrzebujesz także lokalnego zezwolenia na organizowanie imprez muzycznych na żywo. Szczegóły są zazwyczaj dostępne na stronie internetowej dla Twojego miasta.

Czy licencje na muzykę są wymagane dla wszystkich restauracji?

W przypadku mniejszych restauracji obowiązują pewne wyjątki od wymogów dotyczących licencjonowania muzyki. Zgodnie z art. 110 ust. 5 pkt B federalnej ustawy o prawie autorskim restauracje lub bary, które spełniają następujące wymogi, mogą być zwolnione z obowiązku uzyskania licencji na nadawanie programów radiowych i telewizyjnych, jeżeli

  • Mniej niż 3750 stóp kwadratowych brutto, lub .
  • Ponad 3750 stóp kwadratowych brutto, oraz

Ponownie, wyjątki te mają zastosowanie tylko do programów radiowych i telewizyjnych regulowanych przez FCC.

Jeśli Twoja firma transmituje muzykę na żywo, karaoke, płyty CD, pliki cyfrowe lub DVD, będziesz musiał zapłacić za odtwarzanie muzyki w swojej firmie. Jeśli nie masz pewności co do któregoś ze zwolnień dla swojej restauracji, mądrze jest (i prawdopodobnie taniej!) skonsultować się z prawnikiem przed podjęciem decyzji o nie zakupie licencji.

Jakie są niebezpieczeństwa związane z odtwarzaniem muzyki w restauracji bez licencji?

Płacenie odpowiednich opłat licencyjnych za muzykę, którą odtwarzasz w swojej restauracji, wspiera artystów i pomaga im w dalszym tworzeniu. Krótko mówiąc, jest to właściwe rozwiązanie.

Wiele restauracji szybkiej obsługi, zwłaszcza nowych, działa przy ograniczonym budżecie i często słyszymy pytanie: "Czy muszę płacić za licencje na muzykę dla mojej restauracji?". Unikanie płacenia opłat licencyjnych w celu oszczędności w krótkim okresie czasu może być kosztownym błędem.

Pamiętaj, że Organizacje Praw Wydawniczych rutynowo wysyłają śledczych przebranych za klientów do restauracji w całych Stanach Zjednoczonych, aby sprawdzić zgodność z przepisami licencyjnymi. Jeśli PRO stwierdzą, że grasz muzykę objętą prawami autorskimi bez odpowiedniej licencji, mogą pozwać Twoją firmę.

Za każdy utwór zagrany lub wykonywany bez licencji, federalne odszkodowania i kary zaczynają się od minimum 750$ i mogą sięgać nawet 150,000$ za każdy zagrany utwór.

W czerwcu ubiegłego roku, BMI podjęło kroki prawne przeciwko restauracji i barze w New Jersey, które zaowocowały przychylnością BMI. Sędzia nakazał restauracji zapłacić 56.100 dolarów odszkodowania, czyli 3.300 dolarów za piosenkę plus powiązane opłaty prawne.

W dłuższej perspektywie, płacenie wysokich kar za brak legalnej licencji na muzykę dla Twojej firmy jest znacznie droższe niż średni koszt 2 dolarów dziennie za licencję. Na szczęście, istnieją bardziej ekonomiczne, łatwe rozwiązania w zakresie licencji na muzykę dostępne dla właścicieli restauracji.