Niestety, awaria głośnika jest jedną z najczęstszych usterek iPhone'a. Zepsuty głośnik sprawia, że żaden telefon nie jest w stanie spełniać swojej podstawowej funkcji, jaką jest wykonywanie połączeń. Okazuje się jednak, że wstępną usługę możemy wykonać sami, bez konieczności wychodzenia z domu. W dzisiejszym artykule omówimy, co zrobić, gdy głośnik iPhone'a przestanie działać tak, jak powinien.

Dlaczego głośnik w iPhonie nie działa?

Często trudno jest ustalić przyczynę usterki w telefonie marki Apple, niezależnie od tego, czy jest ona spowodowana wadami jego systemu, czy uszkodzeniem poszczególnych części. W przypadku awarii głośnika rozmów w smartfonie iPhone może się zdarzyć, że nie będziesz słyszał rozmówcy lub nie będziesz słyszał jego głosu. Może to być spowodowane uszkodzeniem mechanicznym, dostaniem się brudu do wewnętrznych części iPhone'a, usterką systemu lub niewłaściwymi ustawieniami dźwięku. Oto kilka prostych sposobów na naprawę głośnika. Zanim zamówisz nową część do iPhone'a,
Przed zamówieniem części lub oddaniem iPhone'a do serwisu warto najpierw sprawdzić go w domu.

Jeśli głośniki iPhone'a przestaną działać prawidłowo, nie będziemy słyszeć rozmówcy po obu stronach. Dotyczy to także dźwięku w multimediach. Często nie możemy korzystać z trybu głośnomówiącego. Głośniki w nowszych iPhone'ach mają większą moc i można ich używać do nagrywania filmów kamerą iSight, nagrywania dźwięku podczas mówienia oraz nagrywania filmów w sieciach społecznościowych. Uszkodzone głośniki mogą doprowadzić do znacznego pogorszenia funkcjonalności naszego smartfona. Warto jak najszybciej zastosować poniższe wskazówki, aby sprawdzić, czy da się coś zrobić bez konieczności oddawania urządzenia do serwisu.

Głośnik iPhone'a nie działa prawidłowo - ustawienia dźwięku

Choć może się to wydawać banalne, wiele osób źle skonfigurowało ustawienia dźwięku w swoich iPhone'ach, przez co nie słyszy rozmówcy. Warto sprawdzić, czy głośnik nie jest uszkodzony. Aby wyregulować głośność podczas połączenia, użyj klawiszy na bocznej krawędzi iPhone'a. Jeśli to nie zadziała i nadal nie słyszysz swojego rozmówcy, gdy dzwoni telefon, istnieją inne sposoby na przywrócenie prawidłowego działania głośnika. Wyjaśnimy je poniżej.

iphone

Czyszczenie głośnika iPhone'a

W miejscu dostępu do głośnika mogą gromadzić się różnego rodzaju kurz, cząstki i opiłki. Mogą się one gromadzić na siatce głośnika w dużych ilościach, podobnie jak w innych miejscach iPhone'a. Może to negatywnie wpływać na jakość dźwięku, powodując, że będziemy słabiej lub wcale słyszeć naszego rozmówcę.
Port głośnika jest najbardziej zatkaną częścią iPhone'a. Znajduje się on w dolnej części telefonu. Aby wyczyścić oczko, nie rozbieramy jednak całego telefonu. Istnieje wiele sposobów na wyczyszczenie zabrudzeń z głośnika iPhone'a.

  • Użyj patyczka do uszu, zwilżając go alkoholem lub wodą, a następnie wyciśnij. Patyczek nie powinien być zbyt mokry, ponieważ może to spowodować poważne uszkodzenia. Do wytarcia powierzchni głośnika użyj wilgotnego wacika.
  • Spinacz do papieru można zastąpić wykałaczką lub innym ostrym przedmiotem. Można jej użyć do usunięcia większych cząstek z portu głośnika. Nie należy wkładać spinacza zbyt głęboko. Można też zanurzyć ostry przedmiot w alkoholu.
  • Powietrze - możesz użyć sprężonego powietrza, ale możesz też zastąpić je suszarką lub własnym wyciągiem. Po usunięciu kurzu z głośnika kładziemy telefon poziomo na biurku.
  • Jeden koniec wykałaczki owijamy taśmą klejącą, tak aby lepka strona znajdowała się na zewnątrz. Aby zebrać kurz, włóż koniec wykałaczki do otworów w głośniku.
  • Glinka - zrób z niej małą kulkę i wciśnij ją do otworu w głośniku. Glinka może być używana do czyszczenia lakieru samochodowego.
  • Nie jest konieczne czyszczenie portu tylko wtedy, gdy głośnik iPhone'a przestanie działać. Dobrze jest nie robić tego tylko wtedy, gdy głośnik iPhone'a przestaje działać. Takie czyszczenie przydaje się także po powrocie z wakacji. W porcie głośnika może gromadzić się brud i zarazki.

Nieprawidłowo działający głośnik rozmów - wadliwa membrana

Zdarza się, że słyszymy naszego rozmówcę, ale trudno nam go usłyszeć. Utrudnia to prowadzenie rozmowy i jest szczególnie drażniące dla uszu. Może to oznaczać uszkodzenie membrany głośnika. Membrana głośnika jest chroniona cienką warstwą folii przed czynnikami zewnętrznymi. Jeśli klapka głośnika jest uszkodzona i przepuszcza opiłki metalu, membrana może być łatwo narażona na działanie tych elementów. Magnes w głośniku przyciąga opiłki metalu do membrany i powoduje jej uszkodzenie, co skutkuje metalicznymi dźwiękami podczas rozmowy.

Starsze modele iPhone'ów częściej mają problem z membraną. W nowszych modelach problem z membraną jest mniej powszechny. Opiłki metalu zostały jednak wyeliminowane.
Co można zrobić? Nie można naprawić membrany. Konieczna będzie wymiana całego głośnika iPhone'a.

Uszkodzenie taśmy elastycznej

W telefonach komórkowych są dwa rodzaje głośników: dolny i górny. Ten drugi odpowiada za słyszenie rozmówcy. Jeśli pliki multimedialne brzmią dobrze, ale rozmówca Cię nie słyszy, prawdopodobnie nie działa głośnik rozmów (górny). W większości przypadków chodzi o taśmę flex, która może ulec uszkodzeniu. W wyniku tego głośnik i płyta główna tracą łączność. Uszkodzone taśmy flex mogą także blokować nagrywanie dźwięku w trybie głośnomówiącym lub wideo FaceTime.

Nie jest łatwo określić, czy przyczyną powyższych problemów z dźwiękiem jest uszkodzona taśma flex czy sam głośnik. Można to potwierdzić jedynie metodą prób i błędów. Możliwe jest wymienianie pojedynczych elementów. Chociaż głośnik może być wymieniony przez jedną osobę, lepiej jest zlecić instalację taśmy flex profesjonaliście.

iPhone 7 i 8: problemy z głośnikiem i mikrofonem

Wiele modeli iPhone'a 7 plus, 8 i 8 plus ma problemy z dźwiękiem z powodu usterki w chipie audio na płycie głównej. Powoduje to, że głośnik iPhone'a przestaje całkowicie działać, a tryb głośnomówiący iPhone'a jest wyłączony. Przyczyną jest zwykle mikropęknięcie w chipie audio lub audioIC. Ta konkretna konstrukcja jest szczególnie podatna na uszkodzenia. Powolne uruchamianie się telefonu i niemożność włączenia się mogą być oznaką uszkodzenia kodeka audio. W takim przypadku telefon iPhone należy oddać do serwisu.

Samodzielna naprawa uszkodzonego głośnika iPhone'a

Jeśli po rozważeniu wszystkich opcji dojdziemy do wniosku, że głośnik iPhone'a wymaga wymiany, nie musimy oddawać telefonu do warsztatu. Sprawdź jak wyczyścić głośnik w Iphonie.