Good The Sony WH-XB900N Extra Bass ma podobną konstrukcję jak WH-1000XM3 i ma wiele wspólnych cech, ale kosztuje 100 dolarów mniej. Jest to wygodna słuchawka, posiada ładowanie USB-C, dobrą żywotność baterii i skuteczne tłumienie szumów. Działa dobrze jako zestaw słuchawkowy do wykonywania połączeń, a jakość dźwięku jest dość dobra, o ile nie masz nic przeciwko przeważającym basom.

Bad Too much bass for some people. Brakuje pierwszorzędnego wrażenia, jakie daje wciąż zachwycający WH-1000XM3.

Jeśli jesteś koneserem słuchawek redukujących hałas, prawdopodobnie wiesz wszystko o WH-1000XM3 firmy Sony. To "Bose morderca": słuchawki z funkcją redukcji szumów za 350 dolarów, które zarobiły na CNET Editors' Choice w 2018 roku. Jednak nie każdy chce płacić tyle za słuchawkę. I tu właśnie pojawia się nowa słuchawka Sony WH-XB900N. Ulepszenie w stosunku do starszego i tańszego modelu MDR-XB950N1, ma podobną konstrukcję jak WH-1000XM3, ale nie ma w sobie nic z tego, co oferuje ten model. Ponadto, na lepsze - lub gorsze, w zależności od upodobań audio - jest ciężki na basie, jak sugeruje jego nazwa Extra Bass.

Zanim przejdę do porównań dźwiękowych, oto kilka kluczowych sposobów, w jaki WH-XB900N różni się od swojego droższego rodzeństwa:

  • Model WH-XB900N jest wygodny w noszeniu, ale ja miałem niewielkie preferencje dla WH-1000XM3. Nowy model ma ładnie wyściełane nauszniki, które są nieco grubsze niż WH-1000XM3, choć nie są wykonane z dokładnie tego samego materiału.
  • Nowa waga Sony 254g jest faktycznie o jeden gram lżejsza od 1000XM3, co jest dobre: Lekka konstrukcja tych dźwiękoszczelnych modeli zdecydowanie pomaga w komfortowych warunkach podczas długich sesji odsłuchowych (pomyśl o lotach długodystansowych).
  • Składa się na płasko i jest wyposażony w prosty pokrowiec, natomiast WH-1000XM3 zawiera twardy pokrowiec.
  • W WH-XB900N brakuje funkcji optymalizacji ciśnienia atmosferycznego w WH-1000XM3, która jest przeznaczona do stosowania w locie. To samo dotyczy procesora QN1, który ułatwia redukcję szumów wyższej klasy w WH-1000XM3 - również w tym przypadku jest ona nieobecna.

Podobnie jak WH-1000XM3, WH-XB900N posiada przyciski dotykowe na prawych wkładkach dousznych (działają dobrze), w tym jeden przycisk dostępu do Siri, Google Assistant lub Amazon Alexa asystentów głosowych. Konfigurujesz swojego asystenta głosowego do wyboru (możesz użyć tylko jednego) za pomocą aplikacji Sony Headphones Connect dla systemów iOS i Android.

Przycisk "niestandardowy" na lewej nauszniku może być zaprogramowany tak, aby uzyskać dostęp do wybranego asystenta głosowego (w przeciwnym razie można uzyskać dostęp do asystenta głosowego za pomocą dotknięcia i przytrzymania prawej nausznika). Domyślne ustawienie tego przycisku pozwala jednak na przełączanie się pomiędzy różnymi trybami dźwięku, w tym włączanie i wyłączanie funkcji redukcji szumów. Ten model zachowuje również ulubioną funkcję dodatkową: Możliwość stłumienia muzyki i wpuszczenia świata zewnętrznego poprzez proste trzymanie dłoni na prawej słuchawce (Sony nazywa to trybem "szybkiej uwagi", inaczej nazywanym "trybem otoczenia" lub "trybem przezroczystym"). Gdy skończysz słuchać kogoś - na przykład stewardessy - wyjmujesz rękę i muzyka wraca do poprzedniego poziomu głośności, a tłumienie hałasu wraca do normy.

Firma Sony uważa, że model WH-XB900N ma 30 godzin pracy na baterii i oferuje ładowanie przez USB-C. Ładowanie trwające 10 minut daje godzinę czasu odtwarzania.

WH-XB900N sprawdził się również jako zestaw słuchawkowy do wykonywania połączeń z telefonów komórkowych. Na ulicy dzwoniący mówili, że słyszą nas dobrze, a szumy tła były na tyle zredukowane, że nie przeszkadzały nam w rozmowie (mogli jednak nadal mówić, że jesteśmy na zewnątrz). Choć Sony nie wspomina o tym w specyfikacjach, to jednak w przypadku korzystania z niego jako zestawu słuchawkowego jest on trochę sidetone. Ta funkcja pozwala na słyszenie głosu w słuchawkach, gdy mówisz, więc nie mówisz zbyt głośno. To jest dobre.

Różne sterowniki, inny dźwięk

Oprócz braku wspomnianego wyżej układu QN1 i optymalizacji ciśnienia atmosferycznego, zestaw funkcji WH-XB900N jest poza tym bardzo podobny do WH-1000XM3. Ma on "adaptacyjną" redukcję szumów, tryby surround (które moim zdaniem są dość bezużyteczne) i korektor w aplikacji, który pozwala w niewielkim stopniu dostroić dźwięk. Tłumienie szumów nie jest tak silne ani skuteczne jak w WH-1000XM3, ale nadal jest przyzwoite. Jest to bardziej porównywalne z redukcją szumów w oryginalnym modelu WH-1000X.

WH-XB900N ma inne sterowniki niż WH-1000XM3 i dlatego brzmi inaczej. Chociaż można dokonać niewielkich zmian w ustawieniach korektora aplikacji, nie zmienią one zasadniczo ciężaru basu tej słuchawki. Ci, którzy kopią duże, boomowy bas docenią to, ale bas WH-1000XM3 jest lepszy, a przez to wydaje się tak samo głęboki, ale ogólnie rzecz biorąc jest ciaśniejszy. (WH-1000XM3 ma już dość dużo basu).

WH-XB900N brzmi dokładnie tak samo dobrze w zakresie średnich tonów, a wokale brzmią czysto i naturalnie, zaś wysokie tony dostarczają przyjemnych szczegółów. Słuchawki rzeczywiście brzmią całkiem przyjemnie z materiałem, który nie ma mocnej linii basu, ale jak tylko zostanie ona wprowadzona, to właśnie linię basu słychać ponad wszystko inne. Jak mówi własna kopia marketingowa Sony na tylnej stronie pudełka produktu, bas jest "przytłaczająco" głęboki. To ma przekazać poczucie trzewnej mocy, ale jak już mówiłem, nie jest to dla wszystkich - i prawdopodobnie nie dla audiofilów w szczególności.

Osobiście podoba mi się trochę więcej definicji w moim basie, ale przyznaję, że dobrze zagrały one z Yung Gravy's Gravy Train, który samplował hit Maxine Nightingale Right Back Where We Started From, który był prezentowany w filmie Slap Shot z 1977 roku. Innymi słowy, jeśli masz kilka subwooferów w bagażniku swojego samochodu lub po prostu lubisz swój bas do uderzenia, to są to słuchawki dla Ciebie. Podobały mi się, ale bardziej by mnie kusiły, gdyby kosztowały 200 dolarów, zwłaszcza, że WH-1000XM3 jest od czasu do czasu dyskontowany do 300 dolarów.