Wszyscy oglądamy więcej telewizji niż kiedykolwiek, podczas gdy koronaawirusowe zlecenia stay-at-home są w efekcie, ale nawet najlepsze telewizory mają straszne głośniki. Inwestowanie w przyzwoity system audio ma teraz duży sens, kiedy utknąłeś w domu i masz mnóstwo czasu, by się nim cieszyć. Modernizacja dźwięku w telewizorze nie musi być trudna ani kosztowna: może być tak łatwa, jak podłączenie paska dźwiękowego za 150 dolarów.

W tym przewodniku przyjrzymy się różnym rodzajom dostępnych systemów audio w domu, od beczek dźwiękowych, przez głośniki półkowe, po pełnowartościowe zestawy głośnikowe surround. Oto, czego powinieneś szukać, aby jak najlepiej zaspokoić swoje potrzeby.

Soundbary to świetne miejsce na początek

Soundbar to najpopularniejszy sposób na poprawę jakości dźwięku poza wbudowanymi głośnikami telewizora. Jest on nie tylko wygodny - zazwyczaj wymaga podłączenia tylko jednego kabla - ale również przystępny cenowo: przyzwoity dźwięk można uzyskać za mniej niż 200 dolarów.

Soundbary pasują do trzech szerokich typów:

  • Pojedynczy soundbar (z lub bez oddzielnego subwoofera)
  • Pełny dźwięk przestrzenny z soundbarem, bezprzewodowym subwooferem i oddzielnymi głośnikami tylnymi
  • Podstawa dźwiękowa - zaprojektowana tak, aby była płaska i trzymała telewizor na górze.

Ogólnie rzecz biorąc, kolumny dźwiękowe są lepsze do telewizorów ściennych, podczas gdy podstawy dźwiękowe lepiej nadają się do obudowy mniejszych telewizorów, gdy siedzą na jednostce AV. Spośród tych dwóch opcji, kolumny dźwiękowe są w przeważającej mierze najbardziej popularne, ponieważ podstawy dźwiękowe mogą mieć problemy z telewizorami, które mają nogi na każdym końcu, a nie na środku.

Najlepszy soundbar dla pieniędzy: Vizio SB3621n-E8M

Jeśli szukasz czegoś, co brzmi lepiej niż soundbar, najlepszą opcją jest połączenie własnego systemu z amplitunerem AV i głośnikami surround.

Odbiorniki AV mogą być skomplikowanymi urządzeniami, ale wybranie jednego z nich nie musi być konieczne. Naszym ulubionym jest Onkyo TX-NR696 za 579$ i jest wyposażony w zwykły, zawrotny wachlarz funkcji: Dolby Atmos i siedem wejść HDMI, streaming w tym wbudowany Wi-Fi, Chromecast (53$ na eBay), Bluetooth, Play-Fi i AirPlay 2. Jeśli nie potrzebujesz wszystkich dodatkowych dodatków i szukasz bardziej przystępnej opcji, warto rozważyć również Yamaha RX-V485 za 400 dolarów.

Najlepszy ogólnie odbiornik AV: Onkyo TX-NR696

Większość ludzi ma ograniczony budżet do wydania na swój domowy system audio, więc pytanie brzmi: Jak uzyskać największy huk za mojego dolara? Odpowiedź jest jednoznaczna, to głośniki.

Głośniki, podobnie jak kolumny dźwiękowe, sprowadzają się do jakości dźwięku i wzornictwa, i jest to zazwyczaj kompromis pomiędzy tymi dwoma czynnikami. Małe, stylowe głośniki, takie jak Focal Sib Evo, wyglądają wspaniale, ale przy niewielkiej cenie za jakość dźwięku, podczas gdy z drugiej strony, głośniki Pioneer SP-PK52FS są duże, hałaśliwe i nie wyglądają wspaniale, ale oferują doskonałą jakość dźwięku za pieniądze.

Najlepszy pakiet głośników: Pioneer SP-PK52FS

Standardowa konfiguracja dźwięku domowego obejmowała dwa głośniki wieżowe i odbiornik, ale wraz z pojawieniem się dźwięku przestrzennego wyszło to z mody. Szkoda, bo solidny system dwukanałowy z subwooferem może być zaskakująco efektywny w przypadku filmów i muzyki, nawet bez wciągających elementów tylnych głośników (gry wideo bardziej korzystają, naszym zdaniem, z prawdziwego dźwięku przestrzennego).

Główną zaletą jest prostszy system, który może brzmieć lepiej niż bardziej rozbudowany za tę samą cenę. Nie musisz się martwić o prowadzenie kabli z tyłu salonu lub ustawianie głośnika centralnego, ale i tak uzyskasz dużo lepszy dźwięk muzyki i filmów niż przy użyciu soundbara. A ponieważ kupujesz tylko dwa głośniki zamiast pięciu, będziesz miał dwa zabójcze głośniki przednie, a nie pięć przeciętnych. Elac Debut 2.0 B6.2 (280 dolarów) to niedrogie miejsce na początek.