Jednym z największych wyzwań, przed jakimi stoją właściciele i menedżerowie firm, jest czas - nigdy nie ma wystarczająco dużo czasu, aby to wszystko zrobić. Rozumiemy, że badanie tajników licencjonowania muzyki jest bardzo czasochłonne (i dość mylące).

Zastanawiasz się, "Jak mogę legalnie odtwarzać muzykę w mojej firmie?"

Dlatego poświęciliśmy czas na udzielenie odpowiedzi na najczęściej zadawane przez właścicieli firm pytania dotyczące legalnego odtwarzania muzyki w Twoim biznesie.

1. Czy mogę legalnie odtwarzać spotify, Apple Music, Tidal, SiriusXM lub Pandora playlisty jako muzykę w tle w mojej firmie?

Te pytania słyszymy cały czas:

  • "Czy mogę grać Pandorę w moim biznesie?"
  • "Czy granie Spotify w biznesie jest legalne?
  • "Czy mogę grać muzykę Apple w moim biznesie?"

Prosta odpowiedź brzmi... nie. Pod względem biznesowym, usługi streamingu muzycznego występują w dwóch formach-B2C (Business to Consumer) i B2B (Business to Business). Podstawowe usługi strumieniowej transmisji muzyki oferowane przez takie firmy jak Spotify, Apple Music, Tidal, SiriusXM i Pandora, są przeznaczone dla klientów B2C, a nie dla firm.

Oznacza to, że są one licencjonowane do prywatnego, niekomercyjnego użytku (idealne do użytku w domu z przyjaciółmi i rodziną). Potrzebujesz licencji Public Performance License (PPL) do odtwarzania muzyki w miejscach publicznych, włączając w to Twoich klientów i pracowników.

Nie martw się! W tym artykule nauczymy Cię jak najłatwiej uzyskać tę licencję komercyjną na publiczne odtwarzanie muzyki w biznesie.

2. Czy legalne jest odtwarzanie zakupionej muzyki iTunes na moim iPod/iPad/iPhone, płytach CD, MP3 lub plikach cyfrowych w tle?

W naszej erze cyfrowej często zdarza się, że jesteśmy zdezorientowani co do tego, czy jesteśmy właścicielami naszych cyfrowych treści.

Płacąc za pobieranie muzyki lub nawet filmów, kupujesz zasadniczo licencję; dzierżawisz zawartość. Ponadto możesz odtwarzać tę muzykę tylko w niekomercyjnym otoczeniu. Możesz słuchać tych utworów samemu, ile chcesz, ale ich publiczne odtwarzanie jest nielegalne.

Odtwarzanie pobranej muzyki w Twojej firmie naruszałoby jednak prawo autorskie, ponieważ ustawa ta jest teraz uznawana za publiczne wykonanie. Wykonania publiczne wymagają licencji Public Performance License (PPL) od organizacji zajmujących się prawami autorskimi do wykonywania utworów (PRO).

3. Jak mogę uzyskać licencje na odtwarzanie muzyki w biznesie? Jakie są opłaty licencyjne BMI i ASCAP?

Istnieją cztery główne organizacje zajmujące się prawami autorskimi do wykonań, do których należą kompozytorzy, kompozytorzy i wydawcy z USA i Kanady - ASCAP (American Society of Composers, Authors and Publishers), BMI (Broadcast Music, Inc.), GMR (Global Music Rights) oraz SOCAN (The Society of Composers, Authors and Music Publishers of Canada).

Być może szukałeś odpowiedzi na takie pytania: Czy muszę uiszczać opłaty za licencję ASCAP? Czy muszę uiszczać opłaty licencyjne BMI?

Musisz uzyskać legalną licencję na odtwarzanie muzyki w biznesie. Możesz to zrobić na wiele sposobów, np. korzystając z usług firmy, która płaci za te licencje na publiczne wykonanie, jak Cloud Cover Music. Kiedy Ty, jako właściciel firmy, nabędziesz licencję na określony PRO, możesz legalnie odtwarzać muzykę tylko z tego katalogu PRO w Twojej firmie. Nabycie tych licencji może być kosztowne, a sporządzanie i przekazywanie kolejnych miesięcznych raportów zgodności może być czasochłonne. Aby określić, jakiej licencji może potrzebować twoja firma i jakie są potencjalne opłaty, przejdź do tych stron:

Stany Zjednoczone

  • Umowy licencyjne na muzykę ASCAP i formularze sprawozdawcze
  • Licencje muzyczne BMI dla firm
  • GMR Music Licensing FAQ

Kanada

  • Taryfy i formularze SOCAN

4. Ile kosztuje udzielenie licencji na muzykę dla mojej firmy?

Istnieje kilka sposobów uzyskania licencji na wykonanie publiczne niezbędnej do odtwarzania muzyki w przedsiębiorstwie. Trasa, którą wybierzesz, będzie zależeć od Twoich specyficznych potrzeb i budżetu.

Opcja 1: Tradycyjnie, przedsiębiorstwa musiały współpracować bezpośrednio z każdą z głównych organizacji praw wykonawczych (PRO) w celu negocjowania opłat licencyjnych. Opcja ta może kosztować ponad 2000 USD rocznie i wymaga znacznego wysiłku.

Opcja 2: Możesz wykupić abonament na usługę strumieniową - np. Cloud Cover Music - aby uzyskać ogólne licencje na muzykę oferowaną przez wszystkie cztery główne PRO za dogodną miesięczną opłatę abonamentową - już od 16,16 USD miesięcznie.

5. Jeśli moja firma jest licencjonowana przez jedną organizację zajmującą się prawami autorskimi do wykonywania utworów, czy nadal muszę uzyskać licencję wraz z innymi?

Jeśli szukasz możliwości odtwarzania szerszej gamy muzyki popularnej w swojej firmie, sugerujemy udzielenie licencji na wszystkie PRO. Licencja na muzykę udzielona przez organizację zajmującą się prawami autorskimi pozwala na wykonywanie jedynie muzyki chronionej prawami autorskimi reprezentowanej przez tę organizację.

Przemysł muzyczny jest dość skomplikowany, jeśli chodzi o udzielanie licencji. Wiele piosenek często ma wielu autorów, kompozytorów i wydawców, z których każdy może należeć do innej organizacji zajmującej się prawami wykonawczymi. Ponieważ twórcy i właściciele piosenek są reprezentowani przez różne PRO, zapewnienie, że muzyka, którą wybierzesz do odtwarzania w Twojej firmie jest legalna, może być trudne! Dlatego też zalecamy bezpieczne granie poprzez uzyskanie ogólnych licencji, które obejmują wszystkie PRO.

Na przykład, sprawdź licencje PRO na Earth Wind & Fire's "Wrzesień".