Jeśli kiedykolwiek zawieszono cię na wezwanie do biura, usiadłeś w poczekalni, wszedłeś do windy lub przeszedłeś przez konferencję lub targi, prawdopodobnie usłyszałeś jakąś muzykę z otoczenia. Może słyszysz chwytliwą piosenkę pop graną we wszystkich stacjach radiowych, albo słyszysz coś zupełnie nowego, co Ci się podoba.

Jako właściciel firmy, możesz się zastanawiać, jak uzyskać wspaniałą muzykę, która pasuje do Twojej firmy w przestrzeniach komercyjnych, takich jak lobby czy budynki biurowe. Możesz nawet zastanawiać się, jak uzyskać muzykę, która nie pogorszy wrażenia z oczekiwania.

Jednym z ważnych czynników, który niestety zbyt mało właścicieli firm rozumie, jest licencjonowanie muzyki do przestrzeni komercyjnych. Jeśli chcesz stworzyć wspaniałą atmosferę z muzyką w tle, musisz legalnie licencjonować utwory z konkretnych organizacji zajmujących się prawami wykonawczymi (PRO), które zbierają katalogi muzyki i partytur do zarządzania ich prawami autorskimi i zapewniają, że kompozytorzy i wykonawcy otrzymują odpowiednie wynagrodzenie za swoją pracę.

Co to jest PRO, a co to jest licencja?

Organizacje te zarządzają legalną dystrybucją muzyki do wszelkiego rodzaju firm - twórców i producentów filmowych, miejsc występów na żywo, restauracji i barów, sklepów detalicznych, a nawet powierzchni komercyjnych, które obecnie obejmują budynki biurowe, spotkania biznesowe i podobne aplikacje. Za każdym razem, gdy piosenka jest odtwarzana w przestrzeni, w której może ją usłyszeć znaczna liczba osób, przemysł muzyczny uważa, że jest to publiczne wykonanie. Oryginalny muzyk lub kompozytor nie musi być obecny i wykonywać go w tym momencie. Nagranie jest prawnie uznane za wykonanie za każdym razem, gdy jest odtwarzane. Ponieważ przedsiębiorstwo może czerpać korzyści finansowe z pewnych wyborów muzycznych, za wykonanie należy zapłacić.

Wiele większych firm decyduje się na zakup licencji zbiorczych, które obejmują prawa do wykonania całego katalogu PRO na określony czas. Właściciel przedsiębiorstwa, w którym wykonywany jest utwór muzyczny chroniony prawem autorskim, ponosi odpowiedzialność za wszelkie naruszenia tych przepisów, ale to, co prawnie definiuje "przedsiębiorstwo" w każdym otoczeniu handlowym może ulec zmianie. Jeśli na przykład wynajmujesz powierzchnię, jesteś odpowiedzialny za licencjonowanie muzyki na ten czas; jeśli jednak idziesz przez lobby, aby dostać się do swojego biura z kilkoma współpracownikami, właściciel budynku jest odpowiedzialny za tę muzykę.

Licencje na wykonanie i wyjątki

Licencje na wykonanie, w tym licencje zbiorcze, są uznawane za niewyłączne. Oznacza to, że PRO może rozdawać licencje na ten sam katalog muzyczny wielu organizacjom. W niektórych przypadkach, właściciel praw autorskich może podjąć decyzję o negocjowaniu wyłączności ze swoim PRO, lub firma może negocjować licencję na konkretny utwór muzyczny lub kompozytorski bezpośrednio z artystą. Jednakże, dostęp do szerokiej gamy muzyki, która może być wybrana przez właściciela firmy na podstawie nastroju, marki i osobistych preferencji jest jednym z ważnych powodów, dla których PRO pozostaje odpowiedzialny za prawa autorskie.

Istnieją pewne wyjątki dotyczące licencji na wykonywanie muzyki. Właściciel firmy może kwalifikować się do "domowego wyłączenia", jeśli spełnione jest którekolwiek z poniższych kryteriów:

  • Jeśli dany skład nie może być usłyszany poza lokalem
  • Jeśli nie ma opłat za wstęp
  • Jeśli jedynym źródłem jest źródło radiowe, telewizyjne lub satelitarne
  • Jeśli teren jest mniejszy niż 2 000 stóp kwadratowych brutto

Obowiązują jednak pewne ograniczenia:

  • Transmisje radiowe nie mogą być nadawane przez więcej niż sześć głośników, przy czym w danym pomieszczeniu nie więcej niż cztery głośniki
  • Transmisje telewizyjne nie mogą pochodzić z więcej niż czterech telewizorów w zakładzie, przy czym w każdym pokoju nie może być więcej niż jeden telewizor
  • Żaden telewizor nie może być większy po przekątnej niż 55 cali.

Rodzaje licencji i wykorzystanie muzyki

Zanim zaczniesz kupować licencje na muzykę, ważne jest, abyś zrozumiał swoje opcje w tym zakresie. Prawo przewiduje pewne wyjątki dotyczące korzystania z niektórych rodzajów muzyki, ale wiele osób uważa, że korzystne jest, aby przejść przez firmę - PRO lub serwis muzyczny - aby uzyskać licencje.

Więcej na temat muzyki możesz przeczytać na https://www.hitmp3.pl/k/mvoe,muzyka-i-kino