Twój nowy system kina domowego może być najmądrzejszym zakupem, jaki kiedykolwiek dokonałeś. I jesteśmy tu po to, by pomóc ci go zrealizować.

Nic tak nie łączy rodziny jak wspaniały film, program telewizyjny, czy gra w playoff w przytulnym kinie domowym. Nagle Twój dom jest fajnym domem, a deszczowa sobotnia noc w domu jest pierwszym wyborem dla każdego.

Dobre wieści? Istnieje niezliczona ilość wariantów - od wysokiej klasy kina domowego godnego hollywoodzkiego reżysera z listy A po bardzo przystępne cenowo warianty, które zmieszczą się w zapasowej sypialni, ale i tak powalą Twoje skarpetki. Dodaj wszystkie opcje połączeń (w jaki sposób kino domowe tak łatwo przesyła treści i/lub zamienia każdy pokój w pokój muzyczny), a Twoje kino domowe stanie się inwestycją w szczęście.

W tym przewodniku poznasz tajniki działania kina domowego. Gdy uznasz, że prócz kina domowego potrzebujesz także umeblowania 

System kina domowego. Przewodnik kupujący Przewodnik Cheat Sheet

Jeśli cokolwiek czytasz, przeczytaj to.

Tylko tutaj po to, co najważniejsze? Ułatwiliśmy ci to. Oto kluczowe rzeczy, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze systemu kina domowego:

  • Telewizor. Jeśli nie masz jeszcze telewizora do budowy kina domowego, będziesz go potrzebował. Jeśli masz już telewizor, a nie jest to telewizor 4K HDR, zastanów się nad zakupem nowego, ponieważ są one wyjątkowe. Ponadto, biorąc pod uwagę wszystkie wbudowane opcje łączności, będziesz mieć ustawiony na przyszłość. Dzisiejsze nowe inteligentne telewizory są o wiele łatwiejsze do podłączenia do wszystkich innych urządzeń, czy to komponentów, transmisji strumieniowej audio, czy wideo, dzięki wbudowanemu modułowi Wi-Fi, Bluetooth itd.
  • Twój pokój. Niektóre systemy kina domowego mają duże głośniki, inne małe. (Technicznie rzecz biorąc, większe są lepsze, jeśli chodzi o jakość dźwięku, ale niektóre marki oferują małe i średnie głośniki, które mimo swoich rozmiarów kopią poważne derrière'y). O to chodzi: Biorąc pod uwagę wielkość pomieszczenia, jego wygląd i preferencje stylistyczne, należy pomyśleć o tym, jakiego rozmiaru głośniki chcemy mieć z punktu widzenia wystroju, co również będzie miało wpływ na wybór odbiornika. (P.S. Niektóre większe głośniki są bardzo atrakcyjne, niektóre są bardzo dyskretne, a niektóre są przeznaczone do ukrycia w ścianach i sufitach).
  • Urządzenia do transmisji strumieniowej. Niesamowita korzyść z posiadania kina domowego? Odpowiedni amplituner kina domowego może służyć jako multitalentny koncentrator do przesyłania strumieniowego niemal wszystkiego - dźwięku z komputera, telefonu lub tabletu... oraz z aplikacji internetowych, takich jak TIDAL i Spotify. Co więcej, jeśli w domu masz bezprzewodowe głośniki, odbiornik kina domowego może je również podłączyć, abyś mógł odtwarzać muzykę w całym domu.
  • Łatwość konfiguracji. Jeśli "łatwe" jest Twoim najważniejszym kryterium wyboru, w odniesieniu do konfiguracji, wybierz system kina domowego w pudełku. Zaleta: kino domowe w pudełku nie ma problemu - wszystko jest zawarte w zestawie i łatwe w montażu. Wada: kino domowe w pudełku jest trochę jak kolacja w telewizji: wszystko jest tam - indyk, ziemniaki, sos i zielona fasolka - zap 5 minut, a kolacja jest gotowa. Ale jeśli masz czas, nic nie pobije starannie zaplanowanej i dobrze przygotowanej domowej kuchni. (Tłumaczenie: idźcie z osobnymi składnikami, jeśli możecie.)
  • Albo po prostu pominąć resztę i kupić jedną z nich tutaj w The Best Home Theater Systems of 2020. A potem daj sobie stoisko O. Masz teraz to, co nasi eksperci nazywają jednymi z najlepszych systemów kina domowego w dowolnym miejscu, za dowolną cenę.

Więc, czym jest system kina domowego?

Oczywiście, dobry telewizor lub projektor i ekran są główne do doświadczenia. Ale jeśli myślisz o systemie kina domowego jak sztuka na Broadwayu, to TV = scena, a dźwięk = wszystko inne, od historii i aktorów do muzyki i widowiska. Prawdziwą magią systemów kina domowego jest dźwięk, a dźwięk jest tym, czego potrzebujesz, aby stworzyć prawdziwy system kina domowego w swoim domu.

Zazwyczaj system kina domowego składa się z następujących elementów:

  • Telewizor lub projektor i ekran.

  • Źródło wideo. (Tak jak sygnał z twojego operatora telewizji kablowej lub anteny albo odtwarzacza Blu-ray).

  • Odbiornik kina domowego. (Skąd pochodzi moc i mózg. Również to, z czym wszystko się łączy.)

  • Głośniki, w tym (ale nie tylko): głośnik centralny, prawe i lewe głośniki do przodu, prawe i lewe głośniki tylne, głośniki efektów specjalnych dla Dolby Atmos oraz subwoofer lub dwa.

Przyjrzyjmy się teraz bliżej różnym elementom składającym się na system kina domowego, a jednocześnie przedstawmy kilka rad i wskazówek za i przeciw każdemu z nich.

Budowanie systemu kina domowego.

Łączenie poszczególnych elementów.

Telewizor lub projektor i ekran.

Piękny obraz jest kluczem do wspaniałego kina domowego, a my nie możemy tego powiedzieć wystarczająco dużo: większy jest lepszy. Dolna część: Zdecydowanie zalecamy korzystanie z telewizora 4K HDR, a jeśli stać nas na OLED, to jeszcze lepiej. (Nasz przewodnik po zakupach telewizorów wyjaśnia wszystko).

Jeśli dedykujesz dane pomieszczenie wyłącznie na potrzeby kina domowego, to nie tylko jest to naprawdę ekscytujące, ale także oznacza, że możesz mieć naprawdę duży projektor i ekran o przekątnej co najmniej 8 stóp, aby uzyskać prawdziwy obraz kina domowego. Dzisiejsze najnowsze projektory 4K są ostre jak brzytwa i ciche jak szept. Zazwyczaj projektor jest instalowany w suficie z tyłu pomieszczenia, a ekran pozostaje nieruchomy lub jest robiony tak, aby ukryć się jak zmotoryzowany cień okienny. (Czasami dodajemy do tego automatyczne kurtyny filmowe).

Źródła wideo.

Twoje ulubione programy i filmy mogą pochodzić z dowolnej liczby urządzeń, a także z set-top boxa. Odtwarzacze Blu-ray i odtwarzacze multimedialne 4K zapewniają wspaniałe wrażenia oglądania i niezwykle bogaty dźwięk kina domowego, podobnie jak urządzenia takie jak Apple TV i Roku, które łączą się z Internetem i przesyłają strumieniowo treści z coraz większej listy dostawców (np. Netflix, HBO GO, Hulu). Ponadto, w przeciwieństwie do niektórych starszych telewizorów, urządzenia takie jak Apple TV i Roku automatycznie aktualizują się za każdym razem, gdy nowe aplikacje, gry i/lub programy stają się dostępne.

Głośniki kina domowego.

Jeśli chodzi o dźwięk, sensowne jest, aby najpierw wybrać głośniki, ponieważ wybór głośników pomaga określić wybór odbiornika. Duże głośniki potrzebują dużej mocy, małe głośniki potrzebują mniej mocy, tego typu rzeczy. Ponadto, więcej głośników oznacza, że potrzebujesz więcej kanałów w odbiorniku. Aby uzyskać jak najbardziej wciągający dźwięk, możesz rozważyć dodanie najnowszych osiągnięć w dziedzinie technologii kina domowego: Dolby Atmos. (Wejdziemy do Dolby Atmos za chwilę, ale wspominamy o tym tutaj, ponieważ system Dolby Atmos wymaga kilku dodatkowych głośników).

Ile głośników będziesz potrzebował?
To zależy. Ponownie, więcej jest zawsze lepsze, jeśli chodzi o dźwięk, a istnieje dosłownie kilkadziesiąt kombinacji głośników, które mogą stworzyć prawdziwy dźwięk kina domowego. Tradycyjne kino domowe zawiera 5 głośników: głośnik centralny, lewy i prawy, dwa tylne głośniki lewy i prawy oraz, oczywiście, subwoofer. Typowa konfiguracja wygląda tak samo:

Głośnik centralny, który jest miejscem, z którego pochodzi większość dialogów, powinien być wyśrodkowany tuż pod telewizorem. Lewy głośnik idzie w lewo, a prawy w prawo. Dwa tylne głośniki są umieszczone lub zainstalowane z tyłu pomieszczenia, za widownią. Zazwyczaj lewy i prawy głośnik do przodu są większe niż lewy i prawy głośnik do tyłu.