Jestem samozwańczym frajerem sci-fi. Dajcie mi kosmiczny film lub cokolwiek innego z dinozaurami, a urzekniecie mnie - zwłaszcza, gdy będę mógł błyskawicznie włączyć się do mojego systemu kina domowego. Oglądanie filmu w dźwięku przestrzennym stawia mnie w samym środku kosmicznej bitwy lub pościgu za Tyranozaurami rex. To taka zabawa!

Moim celem jest pomóc Ci cieszyć się tym samym poczuciem zabawy i przygody z Twoim systemem dźwięku przestrzennego. Ten przewodnik przedstawia najważniejsze czynniki, które należy wziąć pod uwagę podczas planowania kina domowego.

Jak dopasować głośniki do swojego pokoju?

Pierwszą rzeczą do rozważenia podczas projektowania systemu surround jest sam pokój.

Jak dużą masz przestrzeń? Duży, otwarty salon ze sklepionymi sufitami wymaga innego sprzętu niż mały lub średni pokój z 8'' sufitami.

Inną kwestią jest to, do czego jeszcze będziesz używać tego pomieszczenia.

Czy to jest pokój rodzinny, w którym bawią się dzieci? W takim razie warto zamontować głośniki na ścianie, które nie będą przeszkadzały w zabawie.

Z drugiej strony, jeśli jest to dedykowane pomieszczenie kinowe, głośniki podłogowe (lub głośniki na stojakach) nie będą stanowić zagrożenia dla zwierząt domowych lub dzieci.

Gdzie Twoje głośniki będą brzmiały najlepiej?

Należy wziąć pod uwagę układ i kształt pomieszczenia. Gdzie głośniki będą wyglądać i brzmieć najlepiej?

W moim artykule na temat rozmieszczenia głośników znajdują się szczegółowe zalecenia dotyczące mapowania systemu.

Kompaktowe głośniki oferują niezauważalne opcje rozmieszczenia

Czy ten system idzie w rodzinie czy w salonie?

Jeśli telewizor i nagłośnienie nie zawsze będą w centrum uwagi, zastanów się nad małym. Kompaktowe głośniki z łatwością wkomponowują się w wystrój wnętrza i pozostawiają dużo miejsca na inne zajęcia.

Głośniki półkowe, ścienne i sufitowe to świetne rozwiązanie pozwalające na uzyskanie wciągającego dźwięku bez zajmowania tony powierzchni podłogi.

Uzyskaj kinowy dźwięk dzięki głośnikom stojącym na podłodze

Jeśli przestrzeń nie stanowi dużego problemu, możesz swobodnie korzystać z większych głośników. Zakotwiczenie systemu dźwięku przestrzennego za pomocą głośników stojących na podłodze pomaga w odtworzeniu wrażeń z kina. Ich duże komory akustyczne zapewniają potężne efekty przestrzenne dla filmów i gier wideo.

Głośniki wieżowe są również idealne do słuchania muzyki w stereo.

Jaką rolę odgrywa każdy głośnik w systemie kina domowego?

Kino domowe składa się z kilku różnych typów głośników. Zrozumienie roli każdego z nich pomoże Ci wybrać najlepsze opcje dla Twojego pokoju.

Oto główne składniki systemu głośników dźwięku przestrzennego.

  • Centralny kanał, który znajduje się pod lub nad telewizorem.

  • Para przednich lewych i prawych głośników. Głośniki półkowe lub podłogowe to najbardziej popularny wybór dla tych miejsc.

  • Dwa lub więcej głośników surround. Znajdują się one z tyłu i/lub obok Twojego miejsca do siedzenia. Głośniki półkowe są również powszechnie używane jako kanały dźwięku przestrzennego.

  • Jeden lub dwa zasilane subwoofery.

Kanał centralny produkuje dialogi i nie tylko

Kanał środkowy jest często uważany za najważniejszy głośnik w Twoim systemie. Dostarcza on więcej niż 50% ścieżki dźwiękowej filmu, w tym prawie wszystkie dialogi. Zapewnia on również ważne efekty dźwiękowe sceny centralnej.

Twój kanał centralny powinien dobrze współgrać z innymi głośnikami. Kompaktowe głośniki gwarantują mniejszy kanał centralny, podczas gdy głośniki podłogowe potrzebują dużego głośnika centralnego, aby dopasować się do ich solidnej mocy.

Zastanów się, dokąd zmierza Twój kanał centralny. Jeśli posiadasz szafkę na sprzęt rozrywkowy, upewnij się, że zmieści się ona w przydzielonym miejscu na półce.

Przednie lewe i prawe głośniki tworzą szeroką scenę dźwiękową

Przednie lewe i prawe głośniki odtwarzają muzykę z filmu. Obsługują one również większość efektów specjalnych. Aby wciągnąć Cię w fabułę, dźwięk przemieszcza się między przednimi głośnikami, synchronizując się z akcją rozgrywającą się na ekranie.

Głośniki podłogowe, głośniki półkowe i głośniki naścienne działają tak samo jak przednie głośniki lewe i prawe.

Głośniki przestrzenne zapewniają żywe efekty specjalne

Głośniki przestrzenne znajdują się obok i/lub za fotelami. Zanurzają Cię w filmie, wydając dźwięki otoczenia, takie jak krople deszczu czy szeleszczące liście.

Kanały dźwięku przestrzennego współpracują również z innymi głośnikami, zapewniając spektakularne efekty kierunkowe. Pomyśl o lokomotywie pędzącej obok lub o pocisku mijającym Cię.

W systemie 5.1-kanałowym wykorzystuje się jedną parę głośników surround umieszczonych obok lub za Tobą. W systemie 7.1-kanałowym używa się zarówno bocznych, jak i tylnych głośników surround.

Jeśli masz duże pomieszczenie lub masz wiele miejsc siedzących, warto rozważyć system 7.1-kanałowy.