"Moje głośniki kosztują więcej niż mój samochód."

Słyszeliśmy, jak ktoś wypowiadał te słowa w konwencji audio - i jesteśmy skłonni mu uwierzyć, ponieważ głośniki mogą być skandalicznie drogie. Jednak po tym, jak skończyliśmy z tłumieniem klaksonów, to stwierdzenie skłoniło nas do zastanowienia się, w jaki sposób głośniki są naprawdę ważną inwestycją i dlaczego więcej ludzi nie traktuje swoich zakupów głośników bardziej jak swoich samochodów.

Obie są ważnymi inwestycjami, obie służą praktycznym i niepoważnym potrzebom, a obie różnią się znacznie pod względem wielkości, estetyki, jakości, wydajności i ceny. Jednak większość ludzi, których znamy, spędzi tygodnie, jeśli nie miesiące, na badaniach, jazdach próbnych, targowaniu się i ostatecznie na zakupie nowego samochodu, podczas gdy ci sami klienci są znani z tego, że po prostu wejdą do sklepu z elektroniką wielkopowierzchniową, usłyszą demonstrację i wyjdą z zestawem głośników.

Prawda jest taka, że odpowiedni zestaw głośników, jeśli zostanie odpowiednio dobrany, będzie trwał znacznie dłużej niż samochód. Kluczem do błogości dźwiękowej jest przekazanie sobie wiedzy, zrobienie kilku badań i spędzenie czasu na testach jazdy przed pociągnięciem za spust.

Jesteśmy tu, aby pomóc. Poniżej znajduje się nasz przewodnik po ostatecznym procesie zakupu głośników od początku do końca. Uzbrojony w wiedzę zawartą w środku, zakup kolejnego głośnika może być łatwy, zabawny i wręcz satysfakcjonujący.

Głośniki 101: Elementarz

Jeśli już zacząłeś czytać audio lub czasopisma kina domowego, być może natknąłeś się na terminologię, której nie znasz. Jeśli znasz już różnicę między sygnałem satelitarnym a monitorem lub przestrzennym a tylnym surround, możesz swobodnie przejść do przodu. Dla tych, którzy muszą trochę nadrobić zaległości, sprawdź nasz domowy słownik audio, aby zapoznać się z krótkim przeglądem tego, co dzieje się obecnie na ziemi głośnikowej.

Do czego będziesz ich używał?

Aby uzyskać doskonały dźwięk, niekoniecznie potrzebne są ogromne głośniki lub pełnokanałowy system surround 7.1. Poświęć chwilę na zastanowienie się nad swoimi nawykami słuchowymi.

Jeśli przede wszystkim słuchasz muzyki, jedna para głośników może być dokładnie tym, czego potrzebujesz, aby cieszyć się muzyką w okazjonalnej telewizji i filmach.

Jeśli jesteś pasywnym słuchaczem muzyki i nie widzisz siebie siedzącego, aby docenić dźwięk przez dłuższy czas, wtedy para wysokiej jakości głośników półkowych lub głośników ściennych może być biletem. Chcesz więcej basu? Niewielki subwoofer może dostarczyć Ci dodatkowego pasma niskich tonów, którego szukasz.

Jeśli jesteś bardziej aktywnym słuchaczem, lub po prostu chcesz, aby Twoje włosy były zaczesane do tyłu w kaprysie, para monitorów lub głośników stojących na podłodze może być w porządku. Pamiętaj, że mały głośnik podłogowy z wieloma przetwornikami może dostarczyć naprawdę pełnobrzmiącej, wysoce satysfakcjonującej muzyki, nie zajmując przy tym wiele miejsca.

Jeśli szukasz właśnie wzmocnienia dźwięku swojego telewizora do ogólnego oglądania telewizji i filmów oraz być może okazjonalnego słuchania muzyki, doskonałym wyborem może być kombinacja soundbaru lub soundbaru z bezprzewodowym subwooferem. Na rynku dostępnych jest kilka opcji jakościowych, które można znaleźć w naszym dziale recenzji.

Powiedzmy, że jesteś buffem filmowym, a dźwięk przestrzenny to konieczność. W tym momencie musisz zacząć myśleć o tym, gdzie znajdą się wszystkie głośniki w systemie surround. W tym celu przyjrzyjmy się czynnikom związanym z Twoim pomieszczeniem.

Zbadanie twojej przestrzeni

Ważną częścią procesu doskonalenia wyszukiwania głośników jest uwzględnienie przestrzeni, w której będą one działać. Przyjrzyjmy się najważniejszym czynnikom związanym z tym, co ma być nowym domem dla Twoich prelegentów.

Rozmiar pomieszczenia: Zapytaj profesjonalistę o radę, a jednym z pierwszych pytań, jakie może zadać jest "jak duży jest twój pokój?". Najlepiej byłoby, gdyby nie starali się ocenić, jak duży głośnik mogą Ci sprzedać. Powinni raczej starać się określić, jaki wpływ na brzmienie głośników będzie miała charakterystyka Twojego pomieszczenia. Rozmiar pomieszczenia jest jednak tylko jednym z czynników. Musimy również zastanowić się nad tym, jak otwarte jest to pomieszczenie.

Ogólnie rzecz biorąc, małe, zamknięte w pomieszczeniach ze ścianami ze wszystkich stron nie są dobrym środowiskiem dla naprawdę dużych głośników. Po pierwsze, zajmują one dużo miejsca. Po drugie, mają tendencję do "obciążania" pomieszczenia basem, co może skutkować błotnistym dźwiękiem. I odwrotnie, duże, otwarte pomieszczenia (jak "wielkie pomieszczenia") sprawią, że mały głośnik będzie brzmiał mały i zlokalizowany. Większe głośniki mogą pomóc utrzymać scenę dźwiękową w stanie realistycznym, płynnym i bardziej wciągającym, wszystkie ważne elementy dźwięku kina domowego.

Głośniki w meblach: Czy będziesz musiał umieścić niektóre z głośników w szafie rozrywkowej? Jeśli tak, będziesz chciał trzymać się z dala od dużych półek na książki lub głośników monitorowych z portami, które wytwarzają dużo basu. Cały ten bas skończy się po prostu podskakiwaniem w szafie i prawdopodobnie spowoduje niepożądane rezonanse. Jeśli musisz umieścić głośniki w szafce, zaplanuj znalezienie głośnika półkowego, który przestanie grać basy około 80 Hz. Podczas gdy my zajmujemy się tym tematem, wnętrze szafki jest najgorszym miejscem, w którym można umieścić przenośny subwoofer. Wybierz miejsce dla swojego subwoofera lub zaplanuj poszukiwanie subwoofera o kształcie, który ułatwi schowanie go w ukrytym miejscu. Szukając odpowiednich głośników do komputera i urządzając swoje biurko warto sprawdzić również i zastanowić się czy wybrać fotel biurowy czy gamingowy.

Głośniki w rogu: Umieszczenie pełnozakresowych, wolnostojących głośników po obu stronach telewizora, które są ustawione w rogu, wiąże się z pewnymi wyzwaniami. Ten układ ma sposób na zlikwidowanie basu, który jest dużą częścią tego, za co można płacić za pomocą pełnozakresowego głośnika podłogowego. W tych przypadkach można uzyskać więcej bang dla Twojego buck, jeśli idziesz z głośników półkowych i oddzielne źródło basu, tj. subwoofer.

Ściany i podłogi: Twarde powierzchnie są głównym wrogiem dobrego dźwięku. Bez względu na to, jak wielki jest dźwięk wydobywający się z głośnika, jeśli istnieje kiść dużych, gładkich powierzchni, z których dźwięk ten będzie odbijał się, to zmieni to, co słyszysz. Jeśli obawiasz się, że Twój pokój może być zbyt "żywy", stań w jego środku i głośno klaskaj. Jeśli słyszysz dużo echa lub dzwonka, rozważ umieszczenie swojego systemu w innym pomieszczeniu lub podjęcie kroków w celu uspokojenia tego echa. Meble, zasłony, dywan, rośliny... wszystko, co pomaga rozbić długie, twarde, płaskie powierzchnie, pomoże w uzyskaniu najlepszego dźwięku.

Décor: Jeśli ty lub twoi znaczący inni spędziliście miło czas (i pieniądze) czyniąc pomieszczenie ładnym, to powinieneś rozważyć przyjrzenie się głośnikom, które będą uzupełniać przestrzeń, a nie z nią kolidować. Uwierz nam, gdy mówimy, że słuchanie o tym, jak brzydko twoje głośniki sprawiają, że pokój wygląda regularnie, sprawi, że będziesz się wyróżniał w dniu, w którym dokonałeś tego zakupu. Dobra wiadomość jest taka, że jest kilka płaskich, wspaniałych głośników z meblowym wykończeniem, które z pewnością będą się ładnie komponować z wystrojem pomieszczenia.